Najczęściej stosowane akcesoria w zbiornikach nierdzewnych

Elementy ze stali kwasoodpornej mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Jednym z wyrobów, który jest powszechnie wykorzystywany w zakładach spożywczych i farmaceutycznych, jest zasobnik wyposażony w różnego rodzaju dodatki. Pozwalają one na dostosowanie wyrobu do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Oto najczęściej stosowane akcesoria w zbiornikach nierdzewnych.


  1. Zawory pobiernicze
  2. Bieżąca kontrola parametrów cieczy jest niezbędna w trakcie produkcji wielu produktów, np. alkoholi. Otworzenie całego zbiornika nierdzewnego mogłoby jednak doprowadzić do zanieczyszczenia substancji poprzez wprowadzenie do niego niepożądanych składników zawieszonych w powietrzu. Jednym z najczęściej stosowanych akcesoriów jest kran do próbkowania zbudowany m.in. z zaworów pobierniczych, który umożliwia pobranie niewielkiej ilości cieczy w higieniczny sposób.


  3. Systemy mycia CIP
  4. Branża spożywcza powszechnie wykorzystuje systemy Clean-In-Place. Takie akcesoria najczęściej zbudowane są z trzech elementów: rury, zaworu i statycznej bądź obrotowej głowicy myjącej. Systemy CIP stosowane są między innymi w maszynach, zasobnikach i rurociągach używanych w zakładach produkcyjnych. Ich montaż umożliwia między innymi oszczędność wody i detergentów, a także przyśpiesza czyszczenie instalacji, usprawniając proces produkcji żywności.


  5. Mieszadło
  6. Jednym z najczęściej stosowanych akcesoriów w zbiornikach nierdzewnych jest mikser. Umożliwia on utrzymanie stałej cyrkulacji cieczy wewnątrz zasobnika, co jest szczególnie istotne między innymi w branży mleczarskiej. Rozwiązanie to pozwala na kontrolowany ruch śmigła przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów czystości i bezpieczeństwa dzięki zastosowaniu szczelnej armatury kwasoodpornej.

    To tylko niektóre z elementów, które mogą być montowane w zasobnikach nierdzewnych. Dzięki nim możliwe jest przekształcenie go z prostego elementu magazynowego w funkcjonalne urządzenie wykorzystywane w toku różnorodnych procesów przemysłowych. Kluczem do osiągnięcia odpowiednich parametrów zarówno zbiornika, jak i dodatkowych akcesoriów jest wykorzystanie wysokiej jakości stali kwasoodpornej.